We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Pok​ó​j Jej Cieniom

by Trzy Dni Później

/
 • Digital Album
  Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  Purchasable with gift card

    $7 USD  or more

  You own this

   

1.
Ester 01:46
2.
Oj lulaj, lulaj, siwe oczki stulaj. O siwe ocie stulisz, do mnie się przytulisz. Kołyszże się, kołysz, od ściany do ściany. To ja Ci uwiję wionecek ruciany. Oj lulaj, lulaj, siwe oczka stulaj.
3.
Ester (woda) 04:55
„The past helps to shape the present and the present shapes the future” (Ester Golan) Wiem kim jestem. I wyśniłam kim będę jutro. Ci co odeszli nauczyli mnie odchodzić bez smutku. Więc mogę bez słowa odejść, a i tak każdą drogę kończy Twój próg. Ludzie odwracają głowy, pilnują wody, szepczą: to twój wróg. A ja im nie wierzę, gdy patrzysz ze spokojem jak sad. Sad przerasta ludzi i czas. Przerasta nas. Pokażę Ci rzekę, co potrafi zapominać tych wszystkich, co do siebie przytuliła. Wiem kim jestem. I wyśniłam kim będę jutro.
4.
Anne 00:34
5.
Latorośl 04:31
Ja jestem latorośl młoda, na każdą stronę się podam. Jeśli wam miły kwiat róży, zasłaniajcie mnie od burzy. Cierniem ukolę, a zerwać nie pozwolę. Jam róża w maju wyrosła, w wiosenną porę się wzniosła. Jeszcze me pączki kwiat kryją, nietkniętam ręką niczyją.
6.
„... My mother left me letters. These letters became the last link to my careless and unfinished childhood…” (Ester Golan) Co zanuci mój głos, tym drzewom, co tęsknią za domem jak ja. Został szum i parę nocy, co wiszą nade mną jak dach. Czytam gwiazdy od Ciebie i dziękuję, że nie wiem.
7.
„Moja melodia nie zabrzmi dla boga, którego widzą tłumy…” (Anne Louise Karsch) Obudzona w ciężkim śnie, patrzę jak przybiera nagle, rzeka ognia, rzeka słów, komend, których nie rozumiem wcale. Obudzona w ciężkim śnie, patrzę jak rośnie nagle, miasto ognia, miasto słów, komend, których nie rozumiem wcale. Nie znam twoich reguł. I uciekam od twoich flag. Nienawidzę tego, który pierwszy ostrzył groty strzał.
8.
9.
Uśnijże 03:48
Uśnijże mi, uśnij malusińkie dzicie, jakbyś było dobre, nie lulaliby Cię. Kołyszże się, kołysz kolibko lipowa, a niech Cię dziecino Pan Jezus uchowa. Kołyszże się, kołysz kolibeńko sama, a ja sobie pójdę z grabiami do siana. Spatki dzicie, spatki. Nie ma w domu matki. Poszła matka w pole. Uśnij dzicie moje.
10.
„... Jestem jak mech, najniżej... ale najsilniej trwam pod śniegiem... śpiewam i milczę” (Anne Louise Karsch) Ptaki plamią niebo, co nie ma nic wspólnego z ziemią, na której zapomniany zasypiasz pod spokojnym drzewem domykają się światy u wrót których zapomniany zasypiasz. Niech Ci się wyśnią melodie, nie słowa, nie ludzie, nie miasta, nie drogi. Nie hymny, nie żadne okrzyki zwycięstwa. Nie żadne laurowe ogrody. Bo zawsze i z każdym wygrywa do jednego ten ostatni, najzwyklejszy sen.
11.
Wyjście 08:33
Ktokolwiek jesteś, wyjdź nad wieczorem. Z pokoju swego, w którym wszystko znasz. Już dal przed Tobą stoi. Przed dalą tylko dom Twój trzyma straż. Ktokolwiek jesteś. A wzrokiem swoim co leniwie, opuszcza już zużyty próg. Podnosisz wolno czarny kadłub drzewa. I stawiasz je pod niebem smukłe, samo. I uczyniłeś świat. A świat przyziemny jest jak słowo, co milcząc dojrzewa. A gdy Twa wola pojmie sens, to oczy Twoje go porzucą wnet. (Rainer Maria Rilke)

about

Marta Groffik-Perchel – głos
Marta Piwowar – głos
Joanna Piwowar-Antosiewicz - głos, elektronika
Paweł Odorowicz - altówka, elektronika

Trzy Dni Później został laureatem Grand Prix XVII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja”. Otrzymał również Nagrodę Specjalną za najbardziej twórcze wykorzystanie muzyki z zapisów Oskara Kolberga. POKÓJ JEJ CIENIOM to zbiór naszych autorskich, oraz zebranych impresji muzycznych, które dedykujemy naszym Babciom. Ich niełatwe losy nauczyły nas jak ze spokojem wypatrywać światła (najlepiej przy tym nucąc). Wszystkie słowa i melodie ukazują wielokulturowość, która definiuje Dolny Śląsk, z którego pochodzimy. Interesuje nas ten tygiel wydarzeń historycznych, widziany oczami kobiet na przestrzeni kilku wieków. Tym samym, obok muzycznych wspomnień naszych bliskich, pojawiają się również te oparte na twórczości Anny Louise Karsch (urodzonej w XVIII w Świebodzinie poetki, uznanej za pruską Safonę) oraz na wspomnieniach głogowianki żydowskiego pochodzenia Ester Golan ( urodzonej w Głogowie na początku XX wieku). Rzeczywistość, która opisałyśmy w tym albumie, widziana również ich oczami, to próba uratowania ponadczasowego świata, w którym człowieka nie definiuje jego narodowość, pochodzenie, czy status społeczny, ale działania, jakie podejmuje, aby ocalić człowieczeństwo w sobie i w innych. (Joanna Piwowar)

credits

released September 2, 2014

All tunes written and composed by Joanna Piwowar-Antosiewicz (except 02, 05, 09 – folk music, and 11 – lyrics by R. M. Rilke)

Arrangements by Joanna Piwowar-Antosiewicz, Marta Piwowar, Paweł Odorowicz

Recorded July, 2014 at Dom Records in Kurowice (Poland)

Recording, mix & master engineers: Paweł Odorowicz, Dariusz Grela
Design: For Tune®
Cover photo: Marta Piwowar
Other photos: Marta Piwowar
Translations: Małgorzata Pawlikowska

Zespół dedykuje album swoim bliskim. Specjalne podziękowania dla Teatru Chorea.

Album zrealizowano przy finansowym wsparciu Gminy Jerzmanowa, www.jerzmanowa.com.pl Honorowy patronat – Wójt Gminy Jerzmanowa Pan Lesław Golba.

The copyrights of this record are owned by For Tune® LLC
Unauthorized duplication of this record is strictly prohibited.
1st edition. Previously unissued.

license

all rights reserved

tags

about

For Tune Warsaw, Poland

ORDER CDs store.for-tune.pl

…for tune we have been arisen! The mission of FOR TUNE® Publishing House is to salvage from oblivion the musical phenomena of everlasting nature. OPUS AETRENATUM is our motto and motive for action, we aspire to help works of art become everlasting! ... more

contact / help

Contact For Tune

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account